Skip to content ↓
St Mark's Catholic School

St Mark's Catholic School

Staffing

St Mark’s Catholic School Departmental Staffing 2022/23

Headteacher

Ms A Waugh-Lucas

Deputy Headteachers

Mr M Longuehaye 

Mrs S McGinty

Assistant Headteachers

Mrs T Ferguson

Ms L Joyce (acting)

Ms L O'Connell

Ms R Stewart (acting)

Mr I Wilkinson

ART

Miss S Sandeman (Subject Leader)

Mrs T Eastwood

BUSINESS STUDIES

Ms M Wade (Subject Leader)

Mrs T Flannery

COMPUTING

Mr L Fanning (Subject Leader,)

Ms J Hirani

ENGLISH

Mr P Hanlon. (Subject Leader Film Studies)

Ms A Harris

Ms T John

Ms L Joyce

Mr A Lipscombe

Mrs S McGinty

Mrs V Millin

Ms S Nawaz

Ms L O’Connell

Ms L Ryan

Mr J Sheehan (Subject Leader English/Media Studies)

Mr T Truran

Ms A Weir

HUMANITIES

Mrs J Alderson-Evans (Geography)

Ms J Armstrong (Subject Leader Sociology)

Mrs H Bennie (Subject Leader Psychology)

Ms E Brown (History & Politics)

Dr D Callaghan (Politics)

Ms M Croft (Subject Leader Geography)

Mr M Longuehaye (History & Classical Civilizations)

Ms C Jenkins (Geography)

Miss N Mitchell (Subject Leader History)

Ms E O’Neill (History)

Mr D Waters (History)

LANGUAGE SUPPORT

Mr R McAuliffe

MATHEMATICS

Mr M Bamrolia

Mr N Bowley

Mr M Gold

Mrs A Lewis

Mr K Naiker

Mrs F Nasim

Mr C Odedra

Mr R Scamardella

Mrs S Thomas (Subject Leader)

Miss S Wickenden

Ms E Wlodrska

MODERN LANGUAGES

Mrs C Bandarian

Ms M Cruz Montes

Ms H Diallo

Mr A Olalla-Lopez

Mr J Rodriguez (Subject Leader)

Miss R Stewart

PERFORMING ARTS

Ms T Hutchison (Subject Leader Drama)

Ms T John (Drama & English)

Ms Aleksandra Welbourn (Subject Leader Music)

Mr Dominic Rogan (Music)

PHYSICAL EDUCATION

Ms K Davies

Mr C Greensmith

Mr P Taylor (Subject Leader)

Ms M Thomas

RELIGIOUS EDUCATION

Ms S Bray

Mrs T Ferguson

Mr T Haley

Ms M K Heeney

Miss A Jackson (Subject Leader)

Ms A Walsh

Mrs M McGhee

SCIENCE

Dr R Chakraborty

Mr A Crone

Mr J Fisher

Mr R Grover

Mr S Janman

Mrs M Kingsland

Mr S Mihailovic

Mrs H Mould (Subject Leader)

Mrs K Partner

Mr G Shore

Mr I Wilkinson

Mr J Windmill

Mr S Yiu

SEND

Mrs B Green

Ms C Cannon

Miss A Chisholm

Ms T Curran

Mrs K Jenkins   (Special Needs Coordinator)

Mr C O'Reilly

Mrs P Raccani (SEN Administrator)

Mr J Romero Waters

Mr B Sharif

Mrs D Pearce

Ms D Gilbert

Ms L Lopez

TECHNOLOGY DEPT

Mr C McConnon

Ms S McIntyre (Subject Leader)

Ms G Gyorgyi

Mr A Ranu

SUPPORT STAFF

Ms M Boyce (Premises Co-ordinator

Mrs C Cannon (LSA)

Mr I Cizmarik (Chaplain)

Mr S Collins (Caretaker)

Miss A Chisholm (LSA)

Miss T Curran (LSA)

Mrs S De Roeper (Welfare/Cover)

Mrs M Dermondy (Cover Supervisor)

Mrs A Devalia (Data)

Mr D Emil (IT Manager)

Mrs D Fear (Finance Director)

Mr G Fernandes (IT Assistant)

Mrs J Forde (Student Services)

Mrs A Ganesh (Science Technician)

Ms E Goulding (Technology Technician)

Mrs B Green (LSA)

Mr J Heeney (Sixth Form Admin)

Mrs M Howard (Headteacher's PA)

Mrs R Ibrahim (Technology Technician)

Mrs N Jackarias (Science Technician)

Mrs R Khortiyeva (Reprographics)

Mr C Kisby (Caretaker)

Miss R Koomson (LSA)

Mrs K Kullar (Cover Supervisor)

Miss K Macleod (Art Technician)

Mrs J Murray (Reception)

Mrs I O'Neill (Examinations Officer)

Mr C O'Reilly (LSA)

Ms N Panesar (Science Technician)

Mrs E Patel (Finance Assistant)

Mrs S Perera (Science Technician)

Mrs K Quigley (LRC)

Mrs P Raccani (SEND Administrator)

Mr J Romero Waters (LSA)

Mr M Savage (Senior Science Technician)